Archeopark Chotěbuz - Podobora
Zpět na hlavní stránku
Cyklo
  Foto |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 40  Datum:  2.8.2006

   I na Těšínsku se můžeme pochlubit brzkým osídlením této oblasti!

Jirka Karpeta z práce mi sdělil, že by se rád zajel podívat na kole do nově otevřeného parku, archeoparku v Chotěbuzi - Podoboře.
Já jsem se přidal i se Strňákovci a ve středu v 10:00 vyjíždíme od Karpetů ve Svibici přes Žukov a český Těšín do Chotěbuze. Ranní nízká oblačnost byla rozfoukána silným větrem a dokonce se objevilo sluníčko.

Po zakoupení lístků a uložení kol v provizorní bráně(les), jsme se vydali po schodech na kopec k dřevěnému opevnění. Tady dostáváme odborný výklad o bývalém osídlení tohoto území. Již v 8.století před Kristem tu žil lid Halštatského typu. V 11. století našeho věku tu žili a pracovali Slované. Z jejich doby tu jsou vybudovány hradby s mostem a hlavní věží. V Akropoli jsou i obydlí (zemnice), ve kterých kdysi žili a vařili. Jsou to takové malé chýše, upletené z větví a uplácané z bláta. Na střeše je rákos a podlaha je vykopaná v zemi. Dveře (otvor) jsou nízké a úzké. Tehdejší lidé byli totiž menšího vzrůstu.


Sympatická průvodkyně nám vysvětlila mnoho naších dotazů a ukázala nám i některé praktické věci z jejich tehdejšího života, které archeologové našli v místních vykopávkách. Tyto práce tu neustále pokračují.
Aby prohlídky nebyly fádní, tak tu muzeum Český Těšín pořádá i různé akce pro děti i dospělé (kreslení, historické skupiny v šermu i boji, atd…).
Další rozšíření parku se plánuje a vše souvisí od množství peněz.Po prohlídce se odděluji od ostatních a jedu domů.

Trasa z Třince byla dlouhá 40km a prohlídka trvala 1 hodinu.

Bližší info a aktuální program naleznete na: www.muzeumct.cznahoru ▲

Počet přístupů: