Lysá hora
Zpět na hlavní stránku
Cyklo
  Foto |
 Autor: Jarek Kapustka  Celkem km: 86  Datum:  26.8.2006

   Jarek-SK jede dnes poprvé na kole na Lysou horu!

Dne 26.8. přátelé z Havířova organizovali výjezd na Lysou Horu a protože jsem tam ještě nebyl, má účast byla jednoznačná. Mělo to jenom malý háček. Zatímco havířovská parta vyjížděla na kole přímo z domova, já musel ještě ranním vlakem ze Žiliny do Třince. Odtud už kolmo do Krásné pod Lysou horou, kde byl sraz s ostatními.





I když v to ráno se obloha trochu mračila, počasí nakonec perfektně vyšlo. Po příjezdu do Třince mě cesta vedla přes Konskou a Nebory ku dřevěnému kostelíku v Gutách. Ono vidět ho na obrázcích nebo na živo je dost velký rozdíl a až podzim obarví stromy,musí to tu být krásné. Odtud už vedla cyklotrasa č.6150 do Smilovic, kde se napojuje na trasu č.46 - směr Komorní Lhotka a dál Vyšní Lhoty. Odbočuji doleva na Raškovice a obec Krásná je už fakt kousek. Tady už kolegové na mě čekali přes půl hodiny. Byl jsem moc velký optimista tvrdíc jim, že to z Třince zvládnu za hodinu. Krátký odpočinek, doplnění tekutin a pomalu vyrážíme k odbočce, od níž se bude jenom šlapat do pedálů nahoru. Ještě malinká přestávka na odložení nepotřebného vrchního ošacení a všichni vyrážíme. Máme před sebou 8,5 km stoupání,které je odměněno nádherným výhledem. První mizí z dohledu Radek. Po něm Jirka s dr.Watsonem. Asi do půlky stoupání se držím Eriky a JanHonzy, ale zůstanu nakonec sám. Přiznávám, že nemám tento rok moc naježděno km a je to hodně znát. Posledních 2,5 km tlačím a vychutnávám už skoro volné výhledy do okolí. Zkrátka, po 2 hod. byl vrchol dosažen a protože se vyčasilo, námaha se vyplatila. Můžu říct, že mnou uvařená káva velmi chutnala. Bylo se na co koukat a co fotit. Jen mě mrzí, že cestou nahoru jsem na to jaksi zapomněl, což je škoda.

Cesta dolů trvala podstatně kratší dobu a doporučuji mít brzdy v dobrém stavu. Povrch cesty je asfaltový, staršího data. Jede se po něm dobře a směrem dolů svádí k rychlejší jízdě. Pod vrcholem se dáváme dohromady a společně odjíždíme zpět do Raškovic a dále po cyklostezce č.46 do restaurace ,,Harenda", která tu už stojí 400 let a dnes slouží pro odpočinek cykloturistům. Po hodině se loučím s kolegy a po trase, kterou jsem jel ráno, se vracím na třinecké nádraží.



Ten den najetých 86 km, je si myslím tak akorát. Bylo to okořeněno výjezdem na vrchol nejvyšší hory Beskyd s nádherným výhledem. A za tu námahu to stálo.




nahoru ▲

Počet přístupů: