Kubalonka - Polsko
Zpět na hlavní stránku
Cyklo
  Foto |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 72  Datum:  1.10.2006

   Dnes zdoláme v mezinárodním složení horský předěl Kubalonka.

Náměstí ve Wisle dle socialistického realismu Podzimní počasí je stabilnější než letní, tak se domlouváme na společném mezinárodním cyklovýletu i s Jarkem - SK, který je skalním čtenářem Bajkoře. Ještě se k nám připojuje Vašek Hus. Sraz si dáváme na třineckém vlakovém nádraží, kam přijede Jarek ze Žiliny ranním rychlíkem - Kysúcou.

V 8:00 již projíždíme po seznámení se Horní Lištnou na státní hranici a pak směrem na Ustroň. Cestou se postupně svlékáme. Je teplo, ale také už máme za sebou několik kopců. Zatahuje se, ale věříme, že pršet nebude. Jarek je v Ustroni poprvé a tak sleduje okolí, hlavně protější svah posetý pyramidovými hotely. Kolem řeky Wisly po cyklstezce přijíždíme do samotné Wisly, kde se procházíme po náměstí, fotíme a kupujeme si v jednom stánku kávu. Jarek-SK si však vaří vlastní kávu na vlastním vařiči! Přiznáváme, že vypadá určitě lépe než ta naše v plastovém kelímku. Ještě sledujeme v jednom stánku různé zabíjačkové speciality: Kotlety, šašlík, ale i specialitu podniku " Świńskóm rzicz"(prasečí řiť). Sliny se nám valí do huby a tak rychle odjíždíme k Czernianskému jezeru, odkud se řeka Wisla vydává na svou dlouhou pouť napříč Polskem až do Baltského moře. Poté po zcela nové cestě přijíždíme k Prezidnetskému zámečku, který je v obležení polských turistů. Nechápu, jak se to tu změnilo od naší poslední návštěvy před 3 roky!

Nad zámkem se však nic nezměnilo a pokračujeme už po zcela zničené komunikaci, kde je více děr než starého asfaltu. Postupně se trháme a v jistém časovém úseku se scházíme pomaličku na hřebeni Kubalonky, odkud pokračujeme na samotné horské sedlo Kubalonka, které je přeměřeno a má výšku 761 m.n.m. Tady si kupujeme pivo a polévku a po malé přestávce si vychutnáváme prudký sjezd do Istebné. Tady však odbočujeme z hlavní silnice a u benzínové stanice vjiždíme na lesní asfaltku vedoucí nad řekou Olzou, která pramení kousek odtud. Takže jsme tímto nalezli i zbytek trasy " K prameni Olzy", kterou jsem minulý měsíc nenašel kvůli špatné mapy. Cesta je to skvělá a vyhnuli jsme se tak i třem prudkým stoupáním a výfukovým splodinám z velkého provotu na hlavní silnici.

Ani jsme se nenadáli a už jsme na turistickém přechodu v Bukovci. Tady se s námi loučí Vašek, který má doma návštěvu a musí si tak pospíšit. My ještě pokračujeme s Jarkem-SK do Jablunkova na vlakové nádraží. Tam se loučíme a Jarek-SK má hodinu čas, tak se vydává na kole na Mosty u Jablunkova, kde si ještě stíhá uvařit kávu a potkává tu své přátelé z cyklovýšlapu na Lysou horu. To je náhoda! My jsme doma v 15:00 po 72 ujetých km bez nehody.
Výlet byl skvělý a počasí vydrželo bez deště. Důležitější bylo, že jsme se pomocí internetu seznámili s chlapíkem, který má stejné zájmy jako my a to je dobře!!!nahoru ▲

Počet přístupů: