1.Cyklocestovatelský festival v ČR
Zpět na hlavní stránku
Cyklo
  Foto | autoři foto: Pavel Zubek a Václav Hus
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: -  Datum:  2.12.2006

   Ve Frýdku-Místku se konala ojedinělá cykloakce!

V ČR je v poslední době mnoho různých veletrhů, srazů, závodů týkajících se cykloturistiky a věcí s tímto spojených, ale vlastně až do letošního prosince neexistoval žáden projekt, který by sloučil téměř všechny tyto věci dohromady.
Toho si všimli dva lidé: Martin Stiller a Tomáš Skotnica. Slovo dalo slovo a nastal čas příprav na I.Cyklocestovatelský Festival v ČR. Musely se sehnat známé osobnosti, které by vyprávěly o svých cestách po světě, museli se pronájmout prostory pro tuto akci, sponzoři. Musela se zajistit technika, reklama, lidi na spoluorganizaci projektu, atd.
Místo festivalu bylo vybráno ve Frýdku-Místku v kině Vlast a to vše mělo vypuknout v 10:00 hodin, dne 2.12.2006.
Já osobně jsem se o této akci dozvěděl v časopise Cykloturistika, který se stal mediálním partnerem této akce. Po zkontaktování Tomáše Skotnici jsem na Bajkoři zveřejnil i pozvánku na tuto bezesporu zajímavou akci a v sobotu ve 14:00 jsem s Vaškem Husem a mou manželkou Erčou tento festival navštívili za účelem přinést na Bajkoř reportáž pro vás, kteří jste se nemohli zúčastnit tohoto podniku a samozřejmě si hlavně vychutnat povídání o různých zemích, kde se naši cyklisté dostali.

Program festivalu jsem si dovolil opsat z domovských webových stránek Cyklocestování.

10.00 - 10.15
Zahájení festivalu - úvodní diashow - Martin Stiller a Renáta Lorišová - "Cestujeme světem"
10.15 - 11.30
Simona a Roman Sztulovi - "S malým synkem na kole na Nordkapp"
11.30 - 12.45
Honza Vlasák - "Albánií na kole"
13.00 - 13.30
Cykloturistika v Beskydech
13.30 - 14.45
Honza Galla - "V leže na východ"
15.00 - 15.30
Cyklistika nevidomých
15.30 - 16.45
Josef Zimovčák - "Giro d´Italia na vysokém kole"
17.00 - 18.15
Martin Stiller - "Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky"
18.30 - 19.00
Cyklistika na vozíčku - handbike (Sportovní klub vozíčkářů F-M)
19.00 - 19.15
S Honzó k móřu (krátký film Sdružení Horizont Blansko)
19.30 - 20.45
Lucie Kovaříková a Michal Jon - "Kolem světa na kole"
21.00 - 22.00
Antonín Červený - "Indočínou na kole"
Reportáž:

Do kina Vlast se dostáváme až ve 14:00, protože jsem se musel vyspat po noční směně a lituji toho, že jsem prošvihl zcela jistě zajímavé a humorné vyprávění Jana Vlasáka o svých většinou sólo cestování po světě. Také jsem chtěl poznat krajany, manželé Sztulovi a dozvědět se také něco o cykloturistice u nás v Beskydech. Snad mi to vyjde někdy příště.

Michal Jon a Lucka KovaříkováJan Vlasák

Ve vestibulu kina jsou vystavena různá kola, na kterých naši cestovatelé zdolali svět. Také si zkoušíme trenažér kola pro vozíčkáře s ručním pohonem. Musím uznat, že je to velice náročné na ruce a obdivuji tyto zdravotně handicapované kolegy, kteří na těchto ručně poháněných kolech jezdí po světě.

Trenažér pro zdravotně postižené sportovceMoje Maličkost s Josefem Zimovčákem

Také tu jsou různé stánky se zbožím pro cykloturistiku od oblečení,výbavu kol, ale i třeba výstavu zcela nových sněžnic, které se v poslední době stávají stále populárnějšími a mohou v zimních měsících nahradit kolo těm lidem, kteří nelyžují.

Borci, kteří představovali sněžnice.Vašek si zkouší velikost Zimovčákova kola

Nejdůležitější jsou však stolečky, kolem kterých je docela živo. Nahlížím přes ramena lidem stojících přede mnou a vidím Lucku s Michalem, kterak prodávají své čtyři knihy z putování na kolech kolem celé naší zeměkoule. Píšou do knih věnování, fotí se s návštěvníky či přáteli, ukazují fotky a samozřejmě o všem živě diskutují. Samozřejmě si nesmíme tuto událost nechat ujít a aktivně se zapojujeme do řeči.

Poté navštěvujeme Jana Vlasáka a prohlížíme si i jeho knihy a prohodíme mezi sebou i pár slov.
V tom vidíme štíhlého chlapíka stojícího opodál, samého a opřeného o sloup s informacemi o festivalu. Rychle toho využíváme a oslovujeme ho. Josef Zimovčák nám rád vychází vstříc a odpovídá nám na naše všetečné otázky. Ukazuje nám své vysoké kolo a také se s ním i fotíme. Tento chlap si zaslouží pozornost, poněvadž dokázat na takovém kole zdolat všechny etapy Tour de France, projet téměř celou italskou Giro d`Italia a stát se osminásobným mistrem světa v závodech na těchto speciálech je kumšt! Poté, co jsme se seznámili se světově proslulými cestovateli, vstupujeme do sálu, kde probíhá zrovna přednáška o cyklistice pro zdravotně handicapované spoluobčany. Slovo má slabozraký Jirka se svým vodičem, kteří se zúčastnili světového mistrovství v tandémové cyklistice.

O tandémové jízdě pro zrakově postižené vypráví Jirka a DanekMartin Stiller vítá na pódiu Pepu Zimovčáka.

Na řadu přichází Pepa Zimovčák se svými několika krátkými filmy a fotografiemi z různých závodů, ale hlavně s praktickou ukázkou jízdy na vysokém kole. Postupně si zve na pódium zájemce o projížďku na jeho speciálu. No, co budu povídat, jsou to samé držkopády! Vůbec to není jednoduché jezdit na takovém bicyklu. Obecenstvo se baví a Josef v sobě probouzí Showmana. Klademe mu otázky a přednáška vesele plyne až ji musí přerušit organizátoři z důvodu dodržení harmonogramu festivalu.

Po malé tombole přicházejí ke slovu vozíčkáři z F-M, kteří nám ukazují závodní speciály, jejichž cena se pohybuje okolo 70 tisíc Kč!!! Také nám promítají film z jejich cyklozávodu kolem Vysokých Tater a živě s námi diskutují a dokazují nám, že nepatři na vedlejší kolej, ale jsou schopni plnohodnotně žít i se svým zdravotním postižením. Tyto aktivní lidi plně obdivuji!

Na vysokém kole není vůbec snadné jezdit!Pád na tomto speciálu si vyzkoušelo více odvážlivců.

Přišel čas na fotoprezentaci Martina Stillera, který se vydal se svou kamarádkou na kolech z ČR do Afriky, do Maroka. Jejich cesta byla dlouhá téměř 6 000 km a cestou zažili spoustu zajímavých událostí. Jeho povídání je zajímavé a tak se dostáváme do časového skluzu. Ještě si rychle prohlížíme krátký film od blanenského sdružení Horizont, jehož čtyři ultramaratónci za 4 a půl dne ujeli a zaběhli téměř 800 km z Blanska až k Baltskému moři. Tři jeli na kole a čtvrtý běžel úsek 10 km,pak se vzájemně střídali. Šílenci!

S mírným zpožděním nastupují před obecenstvo(téměř plný kinosál) hlavní tahouni festivalu: Lucka a Michal, kteří za tři roky objeli svět a ujeli více jak 68 tisíc km!!! Sami, plně naloženi, navštívili všechny kontinenty a jeli nepřetržitě v jakémkoli počasí ve všech ročních obdobích. Jeli pouštěmi i přes velehory, navštívili země sněhu, ale i divokých zelených džunglí.Prostě si jejich výkon zaslouží hlubokou poklonu a obdiv. Lucka s Michalem nám dokázali, že člověk může zdolat téměř vše, pokud chce a podřídí se své myšlence a cíli.Jejich vyprávění a fotografie nás dostaly do jejich cykloputování natolik, že jsme si ani nevšimli, že jsme pořádně protáhli stanovený časový limit. Ještě máme na ně plno otázek a příjemně se bavíme.

O svých cyklozážitcích nám vyprávěli i členové F-M klubu vozíčkářů.Kinosál byl slušně zaplněn posluchači.

Posledním bodem festivalu je putování Indočínou v podání Antonína Červeného, které již však nesledujeme, protože musím jet rychle na noční směnu. Vím, že přicházím o další zcela jistě zajímavou besedu, ale doufám, že se zúčastním i příštího ročníku, kterému opět přislíbili svou účast Lucka s Michalem, kteří letos během tří měsíců projeli na kolech Národní parky USA a o této cestě by nám vyprávěli.

Takže se máme na co těšit a s konstatováním, že letošní Cyklocestovatelský festival se opravdu vydařil, končím tuto reportáž.

Přání pro čtenáře Bajkoře posílají Lucka s Michalem!Propagační fotografie cyklosvětoběžníků Lucka a MichalaKdo tam nebyl,může pouze litovat!
nahoru ^

Počet přístupů: