Javorový vrch
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 28  Datum: 29.6.2003

   Třinec - Tyra - vrch Javorový - Tyra - Třinec

   Tato trasa je pro většinu skalních cyklistů tréningovou denní dávkou,ale pro normální cykloturisty je to "o dušu"!
Proto je třeba se na tento výstup do výšky 940 m.n.m. náležitě připravit - fyzicky i psychicky.Má manželka dokonce v polovině výstupu na Javorový odmítla pokračovat,   chtěla na mě počkat v lese,ale na vrcholu ji výhledy do širokého okolí uklidnily.
Samotnou cestu zahajujeme na sídlišti Terasa ráno v 8:00.Do Tyry šlapeme přes Kamionku a Oldřichovice do mírného kopečka.To pravé ořechové začíná až na konci Tyry.To už máme v nohách 9 km.Poslední 4,5 km se jede po klasické horské asfaltce až ku chatě.Vůbec není na závadu,že občas tlačíme kola vedle sebe,my totiž jedeme pro dobrý pocit,ne pro zlaté trenýrky!Na chatě si dáváme zasloužené pivečko a sledujeme okolí.Při dobrém počasí tu jsou k vidění letci na padácích či rogalech. Dokonce můžeme sledovat Tatry a hory Malé Fatry a Oravských Beskyd.
Zpáteční cesta do Tyry se dá zvládnout za 5 minut.Ještě před autobusovou točnou v Tyře-pila si do láhví bereme vodu z pramene,ze které si doma uvaříme skvělou kávu s pěnou jako z espressa.Do Třince je to už jenom pořád z kopce a tak se můžeme kochat okolní krajinou.

 Doporučení:
Pro vzdálené cyklisty je nejlepší dojet na na nádraží ČD v Třinci.Vzdálenost se nemění.Sebou si vezměte mapu - Těšínské Slezsko(cykloturistická mapa-SHOCART).Ubytování je možné přímo na chatě Javorový nebo v centru Třince v hotelu STEEL.                                                                                                                                            


nahoru ▲

Počet přístupů: