Severka
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 56  Datum: 20.7.2004

   Třinec - Dolní Lomná - Severka - Třinec

   Trasa, která vás uchvátí nádhernými pohledy na slovenské hory. Hlavně pohledy na vrcholy Malé Fatry ve vás potlačí vzpomínku na vynaložené úsilí při stoupání na hřeben Polomu, protože se při něm pěkně zapotíte! Opravdu!
  Cykloputování začínáme opět v Třinci ( alternativu poskytnu v doporučení ), odkud podél hlavní silnice E 75 projíždíme komunikacemi okresního typu, na kterých není hustý provoz. Jen občas musíme po hlavní projet, abychom se dostali na další okresku.
Až do Dolní Lomné jedeme mírně do kopečka, který však v nohách vůbec necítíme.
Po napojení se na cyklostezku Trojmezí Radegast Cyklotrack, která je původní 6081 podle značení Těšínské Slezsko, stoupáme docela prudce až pod vrchol Malé Skalky.Na své si tu příjdou i milovníci vláčků, protože tu křižujeme bohumínsko-košickou železnici, a to hned v místě, které patří v naší republice k jednomu z nejvýše položeném na českých tratích. Sledovat přitom funící mašiny stoupající do kopce nebo zabržděnou soupravu při silném klesání, které od brzdových špalků odlétává rozžhavený kov jako na vysokých pecích při odlévání železa, je příjemnou změnou či odpočinkem pro znavené cykloturisty.
Z pod Malé Skalky ( odpočívadlo Na Polomské ) se cesta mírně svažuje a nad rekreačními chatami po široké asfaltce opět získáváme rychlost a ztracenou sílu,vynaloženou do předešlého stoupáku. Teď už jedeme jenom lesem a sledujeme sběrače hub a borůvek, kterých je tady víc než dost.
Po příjezdu na rozcestí měníme směr a pokračujeme po stezce 6084 směrem k hotelu Tetřev.Cestou potkáváme občas osobní vozidla jedoucí z chat na polomském hřebeni.
Tady je už však silnice úzká a při míjení se musíme s kolem natlačit až do okolních škarp.Najíždíme na bývalou silnici, kterou autobusy v hluboké totalitě vozily turisty na Tetřev.Cesta začínala na Slovensku,ale teď jí kus chybí.Na Slovensko nevede nic! Buď jsme se špatně zorientovali nebo ji při rozdělení republiky opravdu zrušili. Co naplat, stejně posledních cca. 200m musíme kola tlačit, protože stoupání je neúprosné. I horko nám bere poslední síly, ale už vidíme komplex budov na Polomu a to nám vlévá sílu do těla a hrdě nasedáme na naše bajkoře a slavnostně parkujeme při Kamenné chatě ( Tetřev je již několik let zavřen ).Dáváme si vrcholové pivko. Na turistickém označníku sledujeme výškový údaj : 950 m.n.m.
Po pivě a mírném odpočinku pokračujeme hřebenovkou ku chatě Severka. Od ní jsou za dobrého počasí super výhledy na Velký Rozsutec,Stoh a Velký Kriváň v pohoří Malé Fatry. I Babí horu v Oravských Beskydech můžete obdivovat. Na opačné straně je vidět Lysá hora.
Po obědě sjedeme kolem sjezdovky do údolí říčky Lomňanky a Dolní Lomnou,Jablunkovem a Bystřicí se skutálíme domů, do Třince.

Doporučení : Pokud chce někdo přijet vlakem, tak nejlepším východiskem je žel.zastávka Jablunkov- zastávka ( Bocanovice ).Přímo přes ní vede cyklostezka 6081, po které se vydáte směremz kopce dolů a asi po 500 metrech se dostanete do Dolní Lomné - mlýny, odkud je to na Severku 14 km. I z Mostů u Jablunkova se můžete dostat na Polom, ale 10 km jízdy vás asi nenaplní dobrým pocitem.
Použité mapy : Slezské Beskydy a Jablunkovsko ( KČT č.97 )
Těšínské Slezsko - cyklomapa ( Shocart č.45 )
Ubytování : viz cyklomapa


nahoru ▲

Počet přístupů: