2.Cyklocestovatelský festival ve Frýdku Místku
Zpět na hlavní stránku
Cyklo
  Foto |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: -  Datum:  2.3.2008

   Ve Frýdku-Místku se konal festival Cyklocestování

Ve Frýdku Místku se ve dnech 23. a 24. 2. 2008, konal již druhý ročník Cyklocestovatelského festivalu. První ročník proběhl již v roce 2006 těsně před koncem roku. Na to, že se jednalo o vlaštovku na našem cyklonebi, tak tento festival nebyl plně navštíven. Proto se nejspíš pořadatelé rozhodli pro termín únorový a musím konstatovat, že tentokrát to vyšlo a kino Vlast, kde se festival konal, bylo vyprodáno do posledního místečka a také se muselo sedět na schodech a kde se dalo.

Tomáš Skotnica a Martin Stiller, lidé, kteří to všechno spunktovali, museli být tentokrát, za svou namáhavou práci s organizací této akce, spokojeni.Já osobně jsem se mohl z pracovních důvodů zúčastnit jen sobotního odpoledního programu, na který jsem se však již dlouho předem těšil, jelikož mohl shlédnout nádhernou fotoprojekci z Ameriky, svérázného Honzu Vlasáka a také povídání o zdolání cyklistické Vuelty na vysokém kole, ale po pořádku.

Do Místku jsme dorazili v plně obsazeném autě chvíli před zahájením odpoledního programu. Po malém zdržení, kdy se čekalo na část návštěvníků vracejících se z oběda, se diváci mohli seznámit s krásami amerických národních parků v podaní fantastických fotografií manželů Motanů. Tito si připravili show, která nás zaujala od počátku až do samého konce. Promítané fotografie s hudebním podkresem vytvořili dokonalou sugesci a přímo nás vtáhly do místa děje. V pasážích nás Kateřina Motani slovem uvedla do dalšího zajímavého místa a pak projekce pokračovala opět jen s hudbou. Miloš Motani se staral o technickou stránku a tak vše klaplo na jedničku!
Pokud se vám někde v okolí objeví jejich Diashow, tak vřele doporučuji navštívit toto představení! Budete určitě spokojeni!
Více info o Diashow:


Po maličké přestávce vyplněné losováním vstupenek o věcné ceny se ke slovu dostal svérázný cestovatel Honza Vlasák, který nám povyprávěl své zážitky z cykloputování po Indii. Během jeho vystoupení se publikum skvěle bavilo a několikrát i zatleskalo za nějakou vtipnou připomínku. Slabší jedinci by po jeho vyprávění asi do Indie již nejeli, ale informace o čistotě a hygieně indických měst a vesnic byly velice důležité a poučné a já osobně bych z jeho zkušeností určitě pro případnou cestu do Indie čerpal! I z představených fotografií se dalo hodně vyčíst a kdo měl nějaké dotazy, tak se s nimi na Honzu obrátil a ten je všechny zodpověděl. Mě osobně Honza nezklamal, ba právě naopak, nahlodal mě k přemýšlení o cestě do tohoto nádherného koutu naší planety.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o jeho cestách, tak si kupte jeho knihy, které se velice dobře čtou. Více zde.


Posledním bodem našeho odpoledního pobytu bylo posezení u Josefa Zimovčáka, který zdolává slavné cyklistické závody, jakými jsou Tour de France, Giro d'Italia, na vysokém kole!
Nyní se nám pochlubil zdoláním španělské Vuelty! A my jsme museli zase smeknout před jeho bojovností a skvělou kondicí! Loni nám vyprávěl o svém úrazu, kde měl několik zlomenin, šití a ztracené zuby. I tentokrát se Vuelta neobešla bez těžkého zranění jeho kamaráda z týmu, který také přišel o osm zubů a sešitý byl jako starý kopací balón. Česká televize s ním spolupracovala na videofilmu, který nám souběžně s jeho komentářem v kině Vlast organizátoři pouštěli. Josef poté vyzval zájemce z publika na projížďku na jeho kole. Výzvu přijal jeden maník, který si však při pokusu o jízdu na tomto Vehiklu pochroumal "Močovou trubici!" a publikum se samozřejmě bavilo! Já také.


Na festivalu probíhalo samozřejmě i spoustu neformálních setkání, kde se potkávali cestovatelé s návštěvníky a hovořili o zážitcích či doporučovali konkrétní řešení různých dotazů. Mezi hosty byl i Víťa Dostál, který objel jako první čech na kole celou zeměkouli nebo pan Říha z vydavatelství Cykloknihy, který se raději přijel podívat na tento festival než by byl na souběžně probíhajícím, ale už skomírajícím SportPragu!

Ve vestibulu kina se dalo nakoupit spoustu cyklocestovatelských knih a získat do nich autogram i s věnováním od samotných autorů, také se tu dalo nakoupit různé cyklistické vybavení s velikými slevami nebo i sněžnice byly k dostání. SHOCART tu také představoval svou mapovou edici.
No prostě Cyklocestování je festival jak má být a vy byste na dalším ročníku rozhodně neměli chybět!
nahoru ^

Počet přístupů: