Salmopolska - Polsko
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 115  Datum: 29.5.2004

    Třinec - Ustroň - Bielsko-Biala - Szczyrk - Wisla - Třinec

    Něco pro fajnovky! Cyklovýlet, kde si opravdu sáhnete na dno svých sil, ale celkový dojem ze zdolaného horského předělu Salmopolska ( 940 m.n.m ) vás bude hřát na srdci! Cestou je se i na co koukat. Ustroň, Wisla a Szczyrk jsou v Polsku nejznámějšími turistickými středisky.
Vyjíždíme z Třince v 8:00 hodin s kolegy z práce.Tvoříme jedenácti člennou kolonu. Na hraničním přechodu v Horní Lištné nemáme žádné problémy a na občanky vstupujeme do Polska. Hornatým pohraničím se postupně dostáváme do lázeňského střediska Ustronie,kde se nás ujímá pán v létech a chvíli s námi šlape. Poté nás navádí na Górki Wielkie. Opět stoupáme po vedlejších komunikacích mezi domky,poli a lesy. Krajina se dost často mění, což nám vyhovuje. Máme ujeto 30 km a  peloton se začíná drolit. Na křižovatkách a na kopcích na sebe čekáme, abychom  nezabloudili. Naše mapa není zrovna nejlepší.Cestou míjíme státem chráněný dub nevídaných rozměrů nebo projíždíme hájem, ve kterém se pasou krávy. Vypadá to tu jako v Alpách.To se musí vidět!
Přes Jaworze fičíme, aniž bychom zastavovali, jenom registrujeme nějaký festival v přírodním amfiteátru. Na prohlídku nemáme čas.
Před námi je město Bielsko-Biala, které se podobá Ostravě. Proto se snažíme vyhnout centru a víceméně intuitivně projíždíme předměstím po uličkách mezi řadovkami a hledáme napojení na hlavní tah do Szczyrku.Cestu nacházíme a v hustém provozu šlapeme pěkně za sebou. V tom někdo vepředu brzdí a karambol je na světě. Naštěstí se nic nestalo a tak pokračujeme a stoupáme do druhého největšího střediska zimních sportů v Polsku ( po Zakopaném v Tatrách ). Sledujeme hustý provoz na silnici i kolem ní, protože po obou stranách je lemována restauracemi,bufety,obchůdky a penzióny. A za tím vším po svazích místních hor se rýsují samé sjezdovky.Také zastavujeme v jednom občerstvení a posilujeme se kuřaty,pivem či kávou. Opozdilcům z našeho týmu přichází po 60 km přestávka vhod, to ještě netuší,že je čeká 12 km stoupání na Salmopol! Ve 13:30 vyráží každý sám za sebe na vrchol.
Posledních 5 km je krutých.Většina z nás musí kolo tlačit vedle sebe.Jen mladí a zkušení harcovníci to vyjedou na biciklu celé! Na předělu se postupně scházíme v rozmezí 1,5 hodiny.Je tu chladno, asi 12°C. Proto svačíme teplou polévku. Jen někteří si pochutnávají na vrcholovém pivečku.Jiní si prohlížejí místní dřevěnici ( 150 let ), ve které je stylová restaurace.
Po odpčinku si nasazujeme veškeré oblečení,čepice i rukavice.Čeká nás totiž pořádný sešup do Wisly a kdo nebude pořádně zabalen, tak mu umrznou prsty. V serpentinách dosahujeme skoro 60 km/h.Při vjezdu do Wisly se opět ujišťujeme o oblíbenosti tohoto městečka. Všude jsou luxusní penzióny a hotely. Nábřeží Wisly je lemováno atrakcemi pro děti, hospůdkami a různými lákadly.Wisla a Ustroň stojí za samostatnou návštěvu
Opět svlíknutí pádíme po cyklostezce podél řeky Wisly do Ustronie.Zase projíždíme turistickými atrakcemi mezi lidmi, kteří se toulají i po cyklostezce.Po opuštění města stoupáme příhraničními lesy zpět do naší republiky.Na hranicích jsme v 18:00hodin.Odtud už každý jede do svých domovů svými cestičkami.


nahoru ▲

Počet přístupů: