Korňa v Kysuckých Beskydech
Zpět na hlavní stránku
  Foto |
 Autor: Václav Hus  Celkem km: 118  Datum: 14.5.05

   Korňa - ropný pramen

Čas zimních radovánek skončil a na sjezdovkách, kde se ještě nedávno proháněli snowboarďáci se už zazelenala tráva. A tak začínáme plánovat výlety na kole. Nejdříve absolvujeme krátké vyjížďky po okolí, abychom se připravili na trasy delší. Moje první směřuje k naším východním sousedům. K cyklovýletu na Slovensko jsem se nechal inspirovat článkem v novinách, kde zmiňovali unikátní přírodní zajímavost-korňanský ropný pramen.
Vyjíždím po hlavní silnici směr Bystřice, Hrádek, Jablunkov, na hraniční přechod Šance- Milošová. Na celnici se rozhlížím, kdo mě příjde zkontrolovat a až po chvíli vidím celníka za okýnkem, jak mi ukazuje, že mám jet dál. Asi tady moc velký provoz není. Pokračuji dále po kysucké cyklomagistrále až do Čadce a od místa kde se napojuje cyklostezka na hl. silnici 11 ze Svrčinovce je asi po 1,5 km odbočka doprava směr na Rakovou, Staškov, Podvysokou, Turzovku.
Cyklostezka 005 vede zároveň po silnici č. 487. Cyklomapu, nebo turistickou mapu této části Slovenska nemám, takže se z Turzovky orientuji podle směrových tabulí. Bez problémů mě zavedly až k místu, kde se nachází korňanský ropný pramen. Je třeba odbočit z asfaltové silnice a vystoupat do kopce asi tak 100m. Tam uprostřed louky je místo, kde vytéká ropa ze země. Zjistil jsem si, že ropa se tady kdysi těžila ze 100 m. hloubky ruční vahadlovou pumpou a místní lidé si jí chodili nabírat přímo z vrtu. Tu pak používali třeba ke svícení. Neopatrnou manipulací však vrt jednou vyhořel a byl potom údajně zaslepen lojem a špekem. Před pár lety se tady uskutečnil průzkumný vrt a zjistilo se, že těžba ropy by byla neefektivní, takže se tu těžit asi nikdy nebude.
Po shlédnutí ropného jezírka se mi nechce jet hned zpátky a napadlo mě, že bych mohl ještě navštívit poutní místo na hoře Živčákova. Pokračuji tedy dále a na odbočku ke kaplnke Panny Marie mě upozorňují všudypřítomné cedule a poutače. Stoupám do poměrně prudkého kopce po asfaltové silnici, kde za poplatek můžou jezdit v určitých intervalech i auta a autobusy až na parkoviště a pak už jen kousek po lesní cestě ke kapli. Nachází se zde 4 prameny, z kterých vytéká údajně léčivá voda. Já jsem si také té "zázračné" vody načepoval a vracím se zpátky.
Původně jsem chtěl pokračovat z Turzovky na hr. přechod Bílá-Klokočov a pak kolem přehrady Šance do Ostravice, Malenovic, Vyšních Lhot Třince. Ale vzhledem k tomu, že bych to časově nestihnul, jedu zpátky po stejné trase. Snad někdy příště.

Odkazy :
Korňa na slovenském webu


nahoru ▲

Počet přístupů: