Vysoké Javorníky
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Václav a Ondřej Husovi  Celkem km: 64  Datum:  11.7.2004

   Velké Karlovice - Kasárne - Kohůtka-Portáš - Velké Karlovice

   Na dnešní cyklovýlet jsme se vypravili až na slovenské hranice za krásami Javorníků. Tak daleká cesta z Třince by byla asi nad naše síly, proto jsme si to ulehčili a s koly na střeše auta jsme zajeli až k hraničnímu přechodu – Velké Karlovice/Makov. Tam jsme zaparkovali auto ( poblíž pomníku Jana Žižky), vzali nutné vybavení, jako je jídlo, pití nebo teplé oblečení a vyjeli jsme.
Cesta byla z kopce, takže se nám jelo skvěle. Jaké bylo naše překvapení, když se před námi objevila cedule Makov! My jsme měli totiž namířeno na opačnou stranu. Tak jsme si ten sjezd vyzkoušeli i nazpátek. Nezajeli jsme si daleko – jenom 2 km. Po správném zorientování se, jsme pokračovali konečně po cestě č. 487 směr V.Karlovice a po pár kilometrech jsme se zároveň napojili na cyklostezku 6205. O 4 km dál jsme u malé kapličky odbočili a po trase 6184 přes Podťaté jsme prudkým stoupáním dojeli k rekreačnímu středisku Kasárne. Stezka nás vedla dále po žluté a pak červené na nejvyšší vrchol slovenské části Javorníků – Velký Javorník (1071 m.n.m.).Tam jsme se posílili, pokochali se nevšedními výhledy na okolní horstva Moravy a severního Slovenska. Po krátké přestávce jsme šlapali přes Stratenec(1055 m.n.m.), kde jsme se vyfotili u památníku s pomníkem na vzpomínku bojů z II. světové války. Poté jsme pokračovali k horské chatě Portáš, na které jsme si dali česnekačku (mimochodem nic moc) a k tomu tekutý chleba, Ondra RC Colu. A popojeli jsme k dalšímu rekreačnímu středisku, asi 1 km vzdálenému, Kohůtka – Portáš.
Z Kohůtky jsme již po asfaltové silnici sjeli do vesničky Vranča, Nového Hrozenkova (kde jsme se napojili na cyklotrasu 472), Karolínky a Velkých Karlovic. Původně jsme měli namířeno ještě na rozhlednu Čarták, ale protože se zhoršilo počasí a hřebeny Javorníků nám vzaly dost sil, zakončili jsme dnešní putování u státní hranice, kde jsme měli zaparkované auto.


nahoru ▲

Počet přístupů: